Artykuły

Spada wartość kredytów hipotecznych

  • Autor: Ewelina Kędzior
  • Data: 2011-11-30
  • Liczba odsłon: 17187

Spada wartość kredytów hipotecznych

Wartość umów kredytów hipotecznych wyniosła 12,8 mld zł w III kw. 2011 roku i była niższa o 4,64% w porównaniu z poprzednim kwartałem. O 4,22% w ujęciu kwartalnym spadła także liczba zawartych umów kredytowych, która wyniosła 59.571 w III kw., wynika z raportu AMRON-SARFiN o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości.

- Na koniec trzeciego kwartału sektor osiągnął dwa nowe rekordy - 1,6 mln czynnych umów kredytowych oraz wartość kredytów, która przekroczyła 300 mld zł. Mimo to, trzeci kwartał przyniósł spadki zarówno liczbie, jak i wartości udzielonych kredytów. W naszej oceni wynika on po części z zacieśniania polityki kredytowej i ograniczania akcji kredytowej, a także niepewności na rynkach finansowych. Nie bez wpływu pozostaje wygaszanie programu "Rodzina na Swoim" oraz fakt, że banki znacząco ograniczyły kredytowanie w walutach obcych - powiedział przewodniczący komitetu ds. finansowania nieruchomości ZBP Jacek Furga.

W III kw. banki udzieliły 59.571 kredytów hipotecznych na łączną kwotę 12,8 mld zł. Wartość kredytów udzielonych w ramach programu „Rodzina na Swoim" spadła o 0,19%  z II kw. na III kw. do 2,9 mld zł w III kw.

Udział nowo udzielonych kredytów w frankach szwajcarskich wyniósł 9,8% w III kw. i wzrósł o 2,3 pkt proc. kw./kw., zaś udział kredytów w EUR spadł w tym czasie o 2,3 pkt do 11,8%.

Furga powiedział, że dopiero wyniki za IV kwartał pokażą, czy był to początek trendu spadkowego, czy też III kw. to "chwilowe załamanie".

- Po trzech kwartałach mamy prawie 180 tys. umów kredytowych na kwotę 38 mld zł. Myślę, że zakładany poziom 40-45 mld zł na koniec roku osiągniemy - powiedział Furga.

Ogólna kwota zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych wyniosła 307,2 mld zł na koniec września i wzrosła o 8,41% w ujęciu kwartalnym. Liczba aktualnie czynnych umów kredytowych zwiększyła się o 3,34%, do 1,6 miliona.

Trzeci kwartał charakteryzował się też jeszcze jedną tendencją na rynku nieruchomości. Przyniósł kolejny, choć nieco już słabszy niż w poprzednich kwartałach, spadek średnich cen (od 50 do 100 zł za 1 m. kw.) na największych rynkach mieszkaniowych. Wyjątkowy spadek cen, sięgający nawet 300 zł za 1 m.kw. odnotowano we Wrocławiu, zaś minimalne wzrosty średniej ceny odnotowano w Gdańsku i Białymstoku. Do spadku cen mieszkań przyczynił się wzrost podaży nowych mieszkań oraz osłabienie akcji kredytowej. Specjaliści przewidują, że ten trend nie ulegnie raczej zmianie w najbliższych miesiącach.

Autor: Ewelina Kędzior - KNC Nieruchomości w Tarnowie.
Wyrażamy zgodę na publikowanie całego lub części dokumentu z podanym zródłem informacji: dane pochodzą z serwisu nieruchomości www.wsn.pl.