Artykuły

Pierwotny rynek mieszkaniowy w Tarnowie

  • Autor: BSM
  • Data: 2009-07-08
  • Liczba odsłon: 19055

Pierwotny rynek mieszkaniowy w Tarnowie

 

              Prawdziwy rozkwit pierwotnego rynku mieszkaniowego przypada na lata 2006- 2007 . Był to czas wzmożonego zainteresowania mieszkaniami , który obejmował zarówno duże jak i małe miasta w Polsce.

Obecnie trudności w pozyskiwaniu środków finansowania,  niepewna sytuacja gospodarcza -  która daje nabywcom  swoistą „ niepewność jutra” spowodowała  że deweloperzy znacznie ograniczyli swoje inwestycje.

Prawdziwym światełkiem w tunelu jest jak się wydaje program „ Rodzina na swoim” , który daje możliwości pozyskania środków na własne „ M” , ale na pewno nie rozwiąże  wszystkich problemów a może jedynie pobudzić nieco rynek.

 

              Tarnowski rynek  mieszkaniowy  nie jest w tej sytuacji odosobniony , ale też nie zamarł zupełnie.

 

Inwestycja firmy Lago, przy ulicy Marynarki Wojennej w Tarnowie.Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe „ Lago” realizuje przy ulicy Marynarki Wojennej, budowę  4  budynków mieszkaniowych , 4-kondygnacyjnych po 26-28 mieszkań. Mieszkania mają powierzchnię od 40 do 93 m2 i ładny , funkcjonalny rozkład. Proponowana cena mieszkań za m2 przy ulicy Marynarki Wojennej to  od 3100  - do  3800 zł  i w chwili obecnej jest to najbardziej atrakcyjna propozycja cenowa w mieście.

Część mieszkań została już oddana do użytku ,  inne czekają n swoich nabywców.

ABSM. Invest Sp z oo   realizuje przy  ulicy Rydza Śmigłego osiedle „ Słoneczne Wzgórze” , które jest zespołem 3 budynków  5-kondygnacyjnych , w  których  w przyziemiach znajdują  się garaże, komórki lokatorskie oraz  pomieszczenia techniczne.  Osiedle stanowić ma  201 lokali mieszkalnych o powierzchni od 40  do  85 m2 .

Firma proponuje  za swoje mieszkania od 4 000 zł / m2.

Nowe obiekty mieszkalne z częściom usługowa powstać mają w Mościcach u zbiegu ulic Owocowej i Pędrackiego. Budowę  planuje firma NOBUD  a w obiekcie powstać mają  24 lokale mieszkalne , 19 indywidualnych garaży oraz 3 lokale usługowe  na parterze. Mieszkania o powierzchni od 31  do  83 m2  proponowane są w cenie od   4000 zł / m2

Inwestycję rozpoczyna również istniejąca od 1959 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa „ Jaskółka”

Do tej pory  spółdzielnia ta wybudowała i oddała do eksploatacji 67 budynków wielorodzinnych  o 4 095 mieszkaniach.

„ Jaskółka” rozpoczyna obecnie budowę  12 mieszkań na Osiedlu Zielonym i choć  ceny mieszkań porównywalne  były z innymi firmami – 4 000 zł / m2 , to na dzień dzisiejszy  wszystkie mieszkania  zostały już  sprzedane. Podobna rzecz ma się z budową  sześciu mieszkań przy ulicy Rogoyskiego. Spółdzielnia Mieszkaniowa  „ Śnieżka”  rozpoczęła realizację  mieszkań  stanowiących  dobudowę do istniejącego już  budynku. Tu również mieszkania zostały już sprzedane.

Największą   obecnie inwestycję w Tarnowie prowadzi jednak Agencja Wspierania Inicjatyw Mieszkaniowych – AWIM. Ta istniejąca  już od  1997 roku tarnowska firma  realizuje obecnie  budowę  5 bloków  2  -kondygnacyjnych ,   2 klatkowych po 18 mieszkań  w jednym. W każdym budynku przewidziany jest garaż podziemny wielostanowiskowy . Mieszkania maja powierzchnię od 45  do  72 m2 a cały teren osiedla będzie ogrodzony  i całodobowo monitorowany przez system kamer. Dodatkowo nabywców zachęcić  ma zagospodarowanie terenu wokół  budynków , plac zabaw dla dzieci , miejsca postojowe oraz podjazdy i chodniki wykonane z kostki brukowej . Atutem mieszkań ma być również lokalizacja .-  kompleks bowiem powstaje przy ulicy Głowackiego blisko centrum z dobrym dostępem do komunikacji miejskiej .

 Ceny mieszkań w AWIMIE wachają się od 4150   do 4300 zł / m2.

 

                  Jak łatwo jest   zatem zauważyć  wszystkie firmy utrzymują  podobne ceny a deweloperzy  są elastyczni w negocjacjach cenowych . Trudno jednak spodziewać się dużego , podobnego do lat  2006 – 2007  popytu  a same ceny  na rynku pierwotnym jak przewidują analitycy rynku nieruchomości w przyszłości podlegać będą niewielkim wachaniom .

  

Autor : BSM. – dyrektor KNC Nieruchomości w Tarnowie  .

 

 

  

Wyrażamy zgodę na publikowanie całego lub części  dokumentu z podanym źródłem informacji :

„ Dane pochodzą z serwisu ‘www .wsn .pl’ ”.